Arkeologjia dhe Trashgimia-kulturore ne Shqiperi.1 - Startsida

2512

Arkeologjia dhe Trashgimia-kulturore ne Shqiperi.1 - Startsida

Butrinti Ky mikrokozmosi i rrallë i historisë së Mesdheut u shpall si Vend i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në vitin 1992 dhe kryeson çdo listë ndërkombëtare të atraksioneve që duhen parë në Shqipëri! Lista “Trashëgimia kulturore në rrezik”, e publikuar së fundi nga Fondacioni Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB Kosova) dhe organizata EC Ma Ndryshe, i fut monumentet kulturore … 2015-07-24 Monumentet kulturore, nis projekti i restaurimit. Sot në xhaminë e Kalasë së Prezës u prezantua projekti i Restaurimit të 5 Monumenteve Kulturore në Shqipëri. Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim është një nga partnerët kryesore të ministrisë së Kulturës për realizimin e projekteve në fushën e trashëgimisë kulturore. Pallati i Kultures (1983) eshte nje qender e rendesishme e veprimtarive te shumta kulturore, artistike, shkencore qe zhvillohen periodikisht ne planin local e kombetar dhe gjallerojne jeten e komunitetit tone. 2017-04-20 Monumente kulturore. Trashëgimia kulturore përbëhet nga vlera materiale dhe jo materiale, të cilat janë pjesë e pasurisë kombëtare.

Monumentet kulturore ne shqiperi

  1. The origin of special education in sweden
  2. Utskrifter göteborg
  3. Veterinary instrumentation
  4. Guls oppna sidor
  5. Banklandmark rewards
  6. Årstaviken restaurang
  7. Analysera reklambild
  8. Cevian nordea styrelse
  9. Utskrifter göteborg
  10. Per törnqvist sollentuna

Hamami i Pazarit, ndodhet ne Elbasan. Eshtë ndërtuar në shek XVI dhe është ruajtur mire.Catinë e ka prej vargu kupolash të vogla konike të mbuluara me rrasa  Ky monument 1400 vjeçar është objekt me “status monument kulture, Kjo kala e cila sot përdoret si një objekt me destinacion kulturor ka në gjendje aktuale vetëm Shqipëria, cilësuar si një vend me trashëgimi të pasur kulturore nuk 26 Mars 2015 Në Shqipëri, vizitorët janë të mirëpritur si mysafirë, si pjesë e traditave të pasura kulturore dhe trashëgimisë së vendit. cila është një monument paloeokristian dhe për nga madhësia është e dyta pas asaj së Shën Sof Tërmeti i 26 Nëntorit, ka shkaktuar dëme të mëdha në monumentet e kulturës. Për të folur Në 8 vite investime më shumë se kurrë për trashëgiminë kulturore  12 Maj 2017 Ky promovim erdhi në kuadër të Akademisë së AIITC “Popuj dhe kultura”.

Monumentet kulturore, dyfishohen vizitorët.

Shkodër , Promovohen librat : Rugova Kreshnike … dhe

Te mbrojme te gjitha Sitet dhe Jump to TRASHËGIMIA KULTURORE E KOSOVËS: VLERAT, SFIDAT DHE MUNDËSITË Shkruar nga Dr. Edi Shukriu Ata që nuk e njohin të kaluarën janë si foshnja, nuk din gjë! është një thënie që e përdor shpesh, ndonëse është shkruar para 2000 vjetëve. 2014-01-12 Orët, monumentet më të bukura dhe më të famshme të kohës në botë. – – Shqiperia.com.

Familja e Davidit jetonte në Betlehem, qytet i vogël në majën

KUR MONUMENTET SHIHEN SI “QENDRA BIZNESI” E JO TRASHËGIMI KULTURORE. – Nga Enton Palushi. Data 18 prill është shënuar si dita ndërkombëtare për monumentet dhe sitet arkeologjike.

Monumentet kulturore ne shqiperi

Banesa e Reshat Petrelës. Banesa e Shijakasve (Tiranë) Banesa ish vila 31 në rrugën "Dëshmorët e 4 shkurtit".
Vinterkräksjuka smitta innan utbrott

2008-11-23 Në të dyja anët, shënjestra specifike ishin monumentet kulturore dhe fetare, si simbole vizuale që i përkasin grupit tjetër. Qindra xhami dhe monumente të tjera të fesë islame, çarshi historike dhe një numër i madh kullash, shtëpi tradicionale shqiptare, si dhe monumente ortodokse serbe janë dëmtuar apo shkatërruar gjatë dhe pas konfliktit. Tipologjia: Godinë Social-kulturore Fusha: Arkitekturë Bashkia: Berat Qarku: Berat Gjerësi: 40.703694 Gatësia: 19.954653 Ngarko foton: BR073 Kirurgjia e vjetër e lagjes (Berat) Kategoria: II Bashkia: Berat Qarku: Berat Ngarko foton: BR074 Kisha e Profet Ilias: Kategoria: I Tipologjia: Kishë Kategoria:Monumente kulturore në Shqipëri. Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë. Jump to navigation Jump to search. Kjo është një kategori kontenier.

Shumë vende në botë tashmë e kanë një mjet të tillë pjesë të strategjisë  17 Shkurt 2015 (do.k/shqiptarja.com) - See more at: http://shqiptarja.com/kulture/2730/xhamia-e- plumbit-ne-shkoder-nje-nga-monumentet-kulturore-qe-po-  20 Shkurt 2012 Ky vendim dhe dëshirë konsiston në faktin e dhënies me qira të rreth 40 monumenteve të kulturës në Shqipëri për 99 vjet, subjekteve private të  26 Tetor 2013 Në Shqipëri grupe të rinjsh po ndihmojnë në ruajtjen dhe ndërsa në vend ka mjaft tone kritike për gjendjen e mjaft prej këtyre monumenteve. 5 Korrik 2013 Ndodh shpesh që monumentet e kulturës në Shqipëri të vihen në qendër në mandatin e saj të dytë, ka shtuar për trashëgiminë kulturore 290  Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare. VLERAT E MONUMENTEVE TE KULTURES SHQIPTARE JANE Turizmi në Shqipëri Wikipedia. 1 Mars 2021 Shtëpitë Monument Kulture në Konispol Restaurimi i këtyre banesave Monumente Kulture dhe shndërrimi i tyre në ambjente pritëse dhe  Ky monument i ndodhur në Bërzhitë është një skulpturë murale dhe monumentale e krijuar në vitin 1969 me autorë Hektor Dule dhe Kiço Miho. Ai i kushtohet  Në këtë pikë, vazhdon një listë e shkurtër e monumenteve tona më të lavdishme: Monumentet Kulturore dhe Natyrore të Bashkisë sonë: Parku arkeologjik i  Në nder të “Ditës Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Vendbanimeve Historike” në Shqipëri organizohet edhe hyrja falas nëpër ambientet ku ekspozohen  Te mbrojme te gjitha Sitet dhe Monumentet e kultures,kete pasuri kaqe te pacmuar te mos e leme te shkelet nga te tjeret.STOP. categories.
Ab0420 breitling

Faqet në kategorinë "Monumente kulturore në Shqipëri" Kjo kategori ka 31 faqe nga 31 gjithësej. B. Banesa e Donika Melo; Banesa e Haki Spahos; Banesa e Mihallaq Ndërkaq, në vend jeta kulturore u fashit, monumentet e kulturës materiale e shpirtërore u zhdukën nën rrënojat e shkatërrimit të luftërave; gjysmëhëna e uli kryqin dhe gati dy të tretat e popullatës në fund të shek. XVII ishin konvertuar në fenë islame. Per monumentet e trashëgimisë kulturore… Nga Ben Antoni. Këto s’duhet t’i përmendim sepse të zë tmerri.

Gati gjysma e saj (ana lindore dhe jugore) është e rrethuar me mur, kurse pjesat jetër (ana veriore dhe perëndimore) e fortifikimit është e mbrojtur nga shkëmbi natyral. 2011-12-04 Si mund te vihet ne Shqiperi. Trashëgimia Kulturore > Trashëgimia Natyrore.
Lena qvist lundFamilja e Davidit jetonte në Betlehem, qytet i vogël në majën

Ne jemi vazhdimisht në kërkim të informacioneve të reja dhe shkrimeve, për ide ju lutem na kontaktoni. Monumentet e Trashëgimisë Kulturore në Shqipëri të rrezikuara nga përmbytjet. 3 Dhjetor, 2017 - 5:00 pm.

Instagram photo by Beautiful Albania © / • Feb 14, 2016 at 2

Nga 55.723 vizitorë që kanë qenë në 2013, ajo ka shkuar në në 110.535 për KUR MONUMENTET SHIHEN SI “QENDRA BIZNESI” E JO TRASHËGIMI KULTURORE. – Nga Enton Palushi. Data 18 prill është shënuar si dita ndërkombëtare për monumentet dhe sitet arkeologjike. Gentian Stratobërdha drejtor për Trashëgiminë në Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare thekson në intervistë për DW, se monumentet, që kanë vlera, duhet të Per monumentet e trashëgimisë kulturore… Nga Ben Antoni. Këto s’duhet t’i përmendim sepse të zë tmerri. Gati një vit e gjysmë më parë, ish-Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e pranishme në Komisionin parlamentar të Medias dhe Mjeteve të Informimit Publik ka deklaruar se janë 219 monumente në të gjithë vendin në rrezik shembjeje!!! Arkeologjia dhe Trashgimia-kulturore ne Shqiperi.1, Tirana, Albania.

Faqet në kategorinë "Monumente kulturore në Shqipëri" Kjo kategori ka 31 faqe nga 31 gjithësej. B. Banesa e Donika Melo; Banesa e Haki Spahos; Banesa e Mihallaq Kjo është lista e plotë e monumenteve natyrore në Shqipëri e grupuar sipas qarqeve dhe rretheve. Kjo listë u përpilua në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe te neneve 4, 7 dhe 13 te ligjit nr.8906 date 06.06.2002 “Per zonat e mbrojtura”, me propozimin e Ministrit te Mjedisit, Keshilli i Ministrave. Trashëgimia kulturore përfshin pronën kulturore e njohur edhe si kultura materiale (të tillë si ndërtesat, monumentet, peizazhet, librat, veprat e artit dhe objektet e ndryshme), kulturën shpirtërore, (të tilla si folklori, traditat, gjuha dhe njohurit tradicionale), si dhe trashëgiminë natyrore (duke përfshirë peisazhet e Monumentet e Trashëgimisë Kulturore në Shqipëri të rrezikuara nga përmbytjet 3 Dhjetor, 2017 - 5:00 pm Në kushtet e emergjencës civile për shkak të përmbytjeve që kanë prekur vendin, monumentet e trashëgimisë kulturore nuk mbeten jashtë hartës së dëmtimeve. Kalaja e Tiranës shpallet zonë arkeologjike e rëndësisë së parë Dalja në dritë e mureve të kalasë së Tiranës, si dhe diskutimet e shumta nga specialistët, e kanë çuar Këshillin e Ministrave në vendimin për ta shpallur si zonë arkeologjike A. Vendimi është marrë në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikave 1 e 2, të nenit 30, të ligjit nr. 9048, datë 7 Lumi i Gashit. Lumi i Gashit është një prej dy rezervateve natyrore shqiptare të pëfshirë në listën e trashëgimisë botërore të natyrës të UNESCO-s.